GIURGIU ȘI RUSE VOR DERULA UN NOU PROIECT TRANSFRONTALIER

Municipalitățile Giurgiu și Ruse vor derula un nou proiect transfrontalier pentru dezvoltarea durabilă a sistemului de transport în Euroregiunea Ruse-Giurgiu. Este vorba despre “Dezvoltarea regiunii dunărene pentru o mai bună conectivitate a Euroregiunii Ruse-Giurgiu cu coridorul de transport nr. 7”, care a primit finanțare prin programul INTERREG V-A Romania-Bulgaria 2014-2020 și pentru care se așteaptă semnarea contractului.

Lider al proiectului este orașul vecin Ruse, iar partener, municipiul Giurgiu.

Prin acest proiect, la Giurgiu se vor amenaja pe canalul Sfântul Gheorghe locuri de acostare pentru ambarcațiuni de mici dimensiuni, în scopul creșterii capacității de transport pe Dunăre.

Suma alocată municipiului Giurgiu pentru acest proiect este de aproximativ 3 mil. euro, bani ce vor fi folosiți pentru următoarele lucrări:

– construcție cheu -230 m, dale beton

– construcție platformă portuară -3.377 m2

– construcție rampă de ridicare ambarcațiuni -60 m x 6 m

– construcție clădire administrativă și împrejmuire (70 m2 construiți)

– zonă reparații nave 92 ateliere –containere

– zone/spații de acostare pentru ambarcațiuni

Ultima modificare: 27.04.2017 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul PROGRAMUL ACTIVITĂȚILOR CE SE VOR DESFĂȘURA CU OCAZIA ZILEI VETERANILOR DE RĂZBOI